Зелена вода: що спричиняє цвітіння водойм?

14.07.2020

Кожного літа ми спостерігаємо як вода у більшості водойм стає зеленуватою і задаємося питаннями чому це відбувається і чи можна в ній купатися?

Цвітіння води починається внаслідок масового розмноження синьо-зелених водоростей – ціанобактерій. Вони розвиваються тоді, коли у воді є достатньо фосфору, азоту, амонію. За рахунок цих біогенних речовин водорості живляться. 

Самі фосфати звичайно, не запускають процес цвітіння. Крім достатньої кількості «їжі» для ціанофітів, мають бути й відповідні умови: температура води, швидкість вітру. Синьо-зелені водорості масово поширюються при температурі від 20 °C. Саме тому це явище характерне для спекотного літнього періоду.

Вас цікавить звідки у водоймах з’являється надлишковий (значно вище норми) вміст органічних та біогенних речовин?

Перш за все, це – наслідок впливу діяльності людини. Ми – суспільство, підживлюємо цим «кормом» водорості через побутові стоки, продовжуючи масово використовувати фосфатовмісні мийні засоби.

В пральних порошках, фосфатів стільки, що вистачає на роки активного «підгодовування» водоростей.

Вчені підрахували: один грам фосфатної сполуки, викликає зростання 5-10 кг синьо-зелених водоростей, при відмиранні вони розкладаються з утворенням токсичних речовин.

Слід зазначити, що за токсичністю отруйні речовини синьо-зелених водоростей близькі до токсинів блідої поганки.

Через надмірне цвітіння погіршується якість води та умови життєдіяльності організмів у водоймах, з’являється неприємний запах, знижується вміст розчиненого кисню.

Втім, кожна людина може зробити свій внесок у зниження евтрофікації вод і захисту їх від забруднення – відмовитися від використання фосфатних миючих засобів.

Працівники БУВР нижнього Дніпра вже давно обирають мийні засоби з безпечним складом!

 Будьте есо-Friendly разом з нами )

Відновлювати екосистеми  набагато складніше, ніж просто намагатися їх не забруднювати.