Вода для миру
Всесвітній день води-2024-Вода для миру!
«Вода для миру» зосереджена на важливій ролі в стабільності та процвітанні світу. Для України на сьогодні це є дуже актуальною темою. Щороку цей день підвищує обізнаність про важливу проблему, пов’язану з водою, і надихає на дії для подолання кризи водопостачання і санітарії. Коли води не вистачає або вона забруднена та у випадках, коли люди мають нерівний чи зовсім відсутній доступ до води, зростає напруженість між громадами і країнами. Сьогодні вже понад 3 мільярди людей залежать від води, яка перетинає національні кордони. Однак із 153 країн , які мають спільні річки, озера і водоносні горизонти зі своїми сусідами, лише 24 країн мають діючи угоди про співпрацю щодо спільної води.
Всесвітній день води відзначається Організацією Об’єднаних Націй (ООН) та організацією ООН з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО). В наші країні ця місія з реалізації державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів покладена на Державне агентство водних ресурсів України.
Щороку 22 березня озвучується нова проблема, пов’язана із забрудненням водних ресурсів на планеті й лунає заклик до її розв’язання. Але основні проблеми залишаються незмінними:
- забруднення промисловими стоками (фізичне, хімічне, теплове, радіоактивне);
- забруднення комунальними стоками;
- бактеріологічне забруднення (евтрофікація);
- забудова прибережних смуг та заплав;
- намивання берегів;
- вплив воєнних дій.
Протягом минулих років українці особливо відчули цінність води – чистої та безпечної, доступної кожному, оскільки багатьох з нас позбавили базового права людини – права на питну воду. Війна вже призвела до тяжких екологічних наслідків щодо водних ресурсів та управління ними, наявності та якості прісної води для цивільного населення. Багато водних інфраструктур, таких як дамби на водосховищах, мости, системи водопостачання та очищення води, були пошкоджені або зруйновані чи зараз знаходяться під загрозою військових дій.
Кожна людина може обрати для себе шляхи вирішення проблем у сфері водопостачання та санітарії. І навіть незначні дії, якими б вони не були, допоможуть у вирішені водної кризи.