Водні ресурси потребують шанованого і бережливого ставлення
На жаль, часто економічні та споживацькі підходи до використання природних ресурсів переважають над екологічними і навіть над здоровим глуздом. Це негативно впливає на якісний стан довкілля в цілому і водних ресурсів, зокрема.
Згідно з результатами інвентаризації в Херсонській області налічується 233 207,48 га земельних ділянок, зайнятих водними об’єктами місцевого значення. За дотриманням вимог водного законодавства, використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів за дорученням Держводгоспу України стежать спеціалісти Херсонського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства.
Так, тісно співпрацюючи з представниками екологічної інспекції, управління земельних ресурсів, санепідемстанції, природоохоронної прокуратури, а також на вимогу органів прокуратури, протягом 2008 року водогосподарниками області було здійснено 1 067 перевірок дотримання вимог водного законодавства. За їх результатами було складено акти, видані відповідні приписи керівникам підприємств для усунення виявлених порушень Водного Кодексу України. Притягнуто до адміністративної відповідальності 174 особи, накладено штрафи на суму 14 224 грн.
За словами заступника начальника відділу меліорації і водних ресурсів Херсонського облводгоспу Наталії Абдуленко, зафіксовані порушення в основному стосуються: самовільного забору води, порушення вимог Водного Кодексу України, які пов’язані з водогосподарською діяльністю у прибережних захисних смугах та водоохоронних зонах водних об’єктів, порушення зон санітарної охорони поверхневих та підземних водозаборів, влаштування несанкціонованих сміттєзвалищ, відсутності або прострочення строків дії дозволу на спецводокористування – документу, виключно при наявності якого згідно з Водним Кодексом України здійснюється використання водних ресурсів, так як він чітко регламентує умови підприємницької діяльності і надає можливість здійснювати контроль за дотриманням вимог природоохоронного законодавства та впливати у випадку його порушення. Протягом 2008 року фахівцями облводгоспу було погоджено 336 дозволів на спеціальне водокористування. Видано 16 технічних умов на погодження оренди водних об’єктів. Погоджено 12 паспортів на місця видалення відходів. Виготовлено 12 паспортів на водні об’єкти.
Згідно закону про Державний бюджет спеціалістами Херсонськоо облводгоспу здійснювався контроль за надходженням коштів за оренду водних об'єктів до державного бюджету. Так, протягом 2008 року за надані в оренду ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення до державного бюджету надійшло 2 233,30 грн., за надані в оренду водні об’єкти місцевого значення до місцевого бюджету надійшло 74 276,93 грн.
Особливу увагу спеціалісти водного господарства області приділяють дотриманню водоохоронного законодавства у прибережних захисних смугах. За 2008 рік проведено обстеження прибережних захисних смуг малих річок, озер, лиманів, ставків протяжністю 723,865 км на наявність стихійних сміттєзвалищ та несанкціоновану, нерегульовану забудову берегів, що дуже пагубно впливають на екологію водних ресурсів.
За останні роки сміттям забруднено не лише міста і села, водойми і ліси, а й стосунки між людьми. Екологію землі не можна поліпшити без удосконалення світосприйняття кожної людини, мотивації її поведінки. Ми вже дійшли до того етапу падіння екологічної культури, коли прохання, посилання на совість не діють.
Беручі до уваги подібні факти і розуміючи, що на сьогодні вирішити проблеми водних ресурсів без залучення широких кіл громадськості неможливо, водогосподарські організації області, здійснюючи низку водоохоронних заходів на водних об’єктах, вважають одним із пріоритетних завдань – пропаганду екологічних знань і екологічне виховання населення.
Зокрема, впроваджуючи власний пілотний проект по відновленню природних водних джерел, спеціалісти Херсонського облводгоспу та підпорядкованих організацій все ж таки сподіваються, що їх особистий приклад приверне увагу суспільства до проблеми водних ресурсів. Так, протягом 2007-2008 років силами водогосподарників області було відновлено 8 та упорядковано 22 природних джерела.
Валентина Давиденко