Багатство бідних ґрунтів

07.07.2007

Головне багатство грунтів України - це чорноземи. В Херсонській області найбільше поширені чорноземи південні малогумусні і темнокаштанові залишково солонцюваті суглинкові грунти. Переважно всі ці грунти мають непромивний тип водного режиму. Але є на Херсонщині грунти і з промивним водним режимом - це чорноземи осолоділі супіщані. Саме вони завдяки своїм властивостям, викликають найбільшу зацікавленість у тих, чия діяльність пов'язана з землею і зрошенням.
Тільки на землях Новокаховського міськвиконкому ці грунти поширені на площі 7,0 тис. га. орних земель, з яких 2,3 тис. га. зрошувані. Вони розповсюджені вузькою смугою вздовж Олешківських пісків. На цих землях розміщенні такі населені пункти Херсонщини: Корсунка, Дніпряни, Нова Каховка, Плодове, Чорнянка, Нова Маячка, Стара Маячка, Подокалинівка, Тарасівка, Малі Копані, Гладківка., Новозбур'ївка і ін.
Чорноземи осолоділі формуються в особливих геологічних умовах, коли верхній коренемісткий супіщаний і легкосуглинковий шар підстеляється пісками на глибину до 10 м. З профілю цих легких за механічним складом грунтів вимиваються водорозчинні солі, карбонати, гіпс, внесені мінеральні та органічні добрива і інше.
Верхній шар грунту збіднюється сполуками заліза, алюмінію, магнію, натрію і кальцію.
Середньорічна кількість опадів (близько 420 мм) і зрошувальні води викликають розвиток лужного процесу і руйнування алюмосилікатного комплексу, збагаченню аморфною кремнекислотою (кремнеземна присипка).
Поверхня грунту набуває сірого кольору після дощів і поливів, а на поверхні утворюється щільна кірка, що часто заважає сходам сільськогосподарських культур.
В чорноземах осолоділих дуже низька кількість гумусу, який відіграє дуже важливу роль в ґрунтоутворенні і живленні сільгоспкультур.
З коренемісткого шару цих грунтів майже повністю вимиті карбонати, що в природних умовах покращують водний, повітряний і живильний режим грунту.
Вміст токсичних солей в чорноземах осолоділих не досягає 0,1 % на 100 г грунту, що свідчить про їх знесоленість. Урожайність багатьох зернових і технічних культур при цьому знижується.
Внаслідок дефіциту кальцію в грунтово-поглинаючому комплексі (ГПК) цих грунтів, реакція ґрунтового розчину слаболужна. Ці грунти переважно несолонцюваті за вмістом натрію і слабосолонцюваті за вмістом магнію.
Вміст поживних речовин (азот, фосфор, калій) відіграє дуже важливу роль в розвитку рослин. їх наявність в грунтах сприяють росту, розвитку, стійкості під час заморозків і посухи. За цими показниками в чорноземах осолоділих практично відсутні азотні поживні речовини, дуже низька забезпеченість калієм і середній вміст фосфору. І хоча всі наведені вище дані свідчать про бідність цих грунтів поживними для рослин елементами, практика господарської діяльності місцевих землеробів показує приховане невичерпне багатство цих грунтів при їх правильному використанні. Не дарма ж з давніх давен на таких легких за механічним складом грунтах, з раціональним використанням зрошувальних вод, люди вирощують овочеві і баштанні культури, фруктові сади (переважно абрикоси, персики, черешню, сливу і інші кісточкові види), горіхи і різні сорти винограду.
Щоб досягти високих врожаїв і постійно підтримувати і покращувати родючість чорноземів осолоділих, необхідно чітко дотримуватися рекомендацій Українського науково-дослідного інституту зрошуваного землеробства. Це зокрема стосується періодичного внесення органічних добрив ( гній, перегній, гноє-торфяні компости, гумофос) рекомендованими нормами через 2 роки. Рідше, один раз в 4-5 років, слід вносити в грунт кальціємісткі хімічні меліоранти (гіпс, фосфогіпс) і мінеральні добрива невеликими дозами в залежності від сільськогосподарської культури і фази її розвитку.
Для збільшення кількості органічної речовини і азоту в таких грунтах, слід застосовувати сівбу сідеральних бобових культур, вносити аміачні форми азотних добрив дозами, які не призведуть до забруднення питного водоносного горизонту.
На зрошуваних ділянках, поливи слід виконувати дрібнодисперсними машинами і запроваджувати крапельне зрошення не допускаючи переполивів грунту, що може викликати нисхідний рух вологи та поживних речовин.
При дотриманні цих та інших належних заходів, чорноземи осолоділі, незважаючи на свою бідність, ще довго будуть радувати нас щедрими врожаями сільськогосподарських культур сонячного півдня.
 

В. І. Галаган М.О. Орловський, грунтознавці Каховської ГГМЕ