Меліоратори готові до боротьби зі стихією та порятунку людей
02 жовтня 2008 року в Чаплинському управлінні водного господарства пройшло навчання механізованих ланок з метою перевірки стану їх готовності протистояння наслідкам шкідливої дії вод.
За словами Голови Державного комітету України по водному господарству Василя Сташука, що прозвучали під час інтерв’ю, організованого на прохання оглядача газети «Урядовий кур’єр» Миколи Петрушенко, цьогорічний паводок на річках Прикарпатського регіону за гідрологічними характеристиками був близьким до історично високого. «Він не виняток, бо негативні наслідки від повеней і паводків спостерігаються на 27% території України (165 тис км2 ), де проживає майже третина населення. В країні практично не існує місцевості, де б не відчувався час від часу негативний вплив паводків і повеней», - зазначив Василь Андрійович.
Аналіз причин виникнення надзвичайних ситуацій свідчить про три основних фактори впливу: гідрометеорологічні, гідрогеологічні та техногенні. Останні зумовлені порушенням вимог до забудови населенних пунктів, неналежним захистом населених пунктів на загрозливих ділянках та недостатністю виконання противопаводкових робіт. При поєднанні цих складових ситуація по затопленню, особливо у населених пунктах, дуже ускладнюється.
На території Херсонської області у поточному році завдяки сприятливим кліматичним умовам та проведеним попереджувальним заходам меліоративний стан на зрошуваних та прилеглих до них землях покращився.
Але іноді матінка-природа, екзаменуючи нас на витримку і спроможність протистояти стихії, підносить неприємні сюрпризи. Згадаймо лише, як довгоочікуваний дощ у вересні 2007 року приніс біду та руїни мешканцям смт Каланчак, сіл Грушівка та Миколаївка Скадовського району. Вода за лічені хвилини залила вулиці, а узявши в полон подвір’я, безжально заполонила домівки, знищуючи усе на своєму шляху.
Саме тоді, з кількох найближчих районних управлінь водного господарства на допомогу постраждалим для ліквідації затоплення в оперативному порядку була сконцентрована уся необхідна для боротьби зі стихією техніка. Бригади робітників-водогосподарників цілодобово, працюючи вахтовим методом, прочищали лівнєпроводи, проривали водовідвідні канали та відкачували воду з місць її найбільшого накопичення.
Досвід, набутий під час роботи в екстремальній ситуації, спонукав керівників управлінь водного господарства Херсонщини створити на базі власних автопарків механізовані ланки для оперативного протистояння стихії. Для підтримки створених ланок у стані постійної «бойової» готовності, у Чаплинському управлінні водного господарства було запроваджено навчання з випробуванням механізованої техніки на здатність виконувати своє призначення. Так, навчання, що проходило 02 жовтня поточного року у складі сімнадцяти одиниць техніки, за словами заступника начальника Херсонського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства Анатолія Усатого, справило приємне враження. «Техніка випробовувалась в дії і довела свою спроможність у будь-яку мить мобілізуватись для боротьби зі стихією. Ініціатива Олександра Кас’яненка, начальника Чаплинського управління водного господарства в обов’язковому порядку буде підтримана іншими підпорядкованими облводгоспу організаціями, щоб кожна механізована ланка облводгоспу, без винятку, у будь-яку мить могла вирушити на допомогу людям, що потерпають від негативної дії вод», - підсумував Анатолій Дмитрович.
Валентина РАКОВИЧ