На Херсонщині зростають площі використання зрошуваних земель
Тепле південне сонце, наявність найпотужнішої у Європі зрошувальної мережі із збереженими у належному технічному стані меліоративними фондами, стовідсоткова готовність водогосподарського комплексу забезпечити своєчасну і в повному обсязі подачу води на зрошення – основні чинники, що позитивно впливають на інвестиційну привабливість регіону, як краю багатого на врожаї і належні прибутки
Недалекоглядна політика реформування аграрного сектору економіки, а саме: розпаювання сільгоспугідь, невизначеність власності, відсутність коштів на реконструкцію системи зрошення, фінансова неспроможність одноосібників забезпечувати полив, спричинила різке повсюдне скорочення обсягів використання зрошуваних земель. Порівняймо. За статистичною звітністю у 1994 році, зокрема, на території Херсонщині фактично було охоплено поливом 467 тис. га з 474,5 наявних зрошуваних угідь. У 2001 році – лише 116 тис. га. За останні роки, завдяки чітко налагодженій роботі всіх підрозділів водного господарства області, цей негативний процес вдалось зупинити і перейти навіть до нарощування площ використання зрошуваних земель – до 285,0 тис га у 2007 році. Отримуючи гарантоване і стабільне зрошення, на поля Херсонщини почали повертатися одноосібні фермери, створюватися потужні сільгосппідприємства, заходити іноземні інвестори. Беручі до уваги, що вдало організований полив значно зменшує залежність виробництва сільгосппродукції від несприятливих кліматичних умов, сільгосптоваровиробники для ефективного його впровадження згодні нести додаткові витрати і вкладають серйозні кошти в оновлення об’єктів системи зрошення, доведення їх до робочого стану і закупівлю поливної техніки.
З кожним роком все більше сільгосппідприємств, застосовуючи сучасні технології, перспективні сорти, одержують в умовах зрошення дивовижні результати. Більшість аграрних фірм вдало співпрацюють з Херсонським обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства вже тривалий час: починаючи з 2000 року. Найбільш відомі з них: ПОП «Чонгар» Генічеського району, ЗАТ «Фрідом Фарм Інт» Горностаївського, Каховського і Чаплинського районів, СТОВ «Геліос» Каховського району, ТОВ ТД «Дружба» Новотроїцького району, ТОВ ДТ «Долинське» Чаплинського району.
В поточному році до числа працюючих на полях Херсонщини сільгосппідприємств приєдналась і російська компанія ТОВ «ЮТС-Агропродукт». Потужний інвестор взяв в оренду 1123 га зрошуваних земель у Бериславському районі, що знаходяться в зоні обслуговування магканалу «Космос», де планує за свій рахунок відновити функціонування внутрішньогосподарських меліоративних мереж, що не експлуатувались біля десяти років. За словами начальника Бериславського міжрайонного управління водного господарства Володимира Богатька, це лише початковий етап реалізації глобальних і довгострокових намірів компанії. Наразі активно ведуться роботи по очищенню каналу відкритої мережі від сміття і парослі для забезпечення вільного проходу двох поливних машин австрійської фірми «BAYER». За два тижні було звільнено від непотребу 3 кілометри каналу. Попереду – ремонт його бетонного покриття і заміна регулюючого рівень води обладнання. За словами агронома-організатора компанії, Ігоря Жолоба, в поточному році планується відновити 500 га зрошення під посіви сої і кукурудзи. Новенькі трактори іноземних фірм закінчують орати останні квадратні метри, важко збагнути, що ці гектари сільськогосподарського призначення – паї кількох сотень людей, пару тижнів тому стояли густо порослі бур’янами. Впевнена, вже наступного сезону зрошені і зігріті сонцем вони віддячать орендарям високими врожаями біологічно чистої продукції високої якості, а власники паїв отримують очікувану плату. Крім того, з’явиться реальна можливість додатково організувати полив сільськогосподарських культур на площі біля 350 га, яку складають ділянки одноосібних власників, так звані «супутники». Не можливо не відмітити, що штучна водна артерія довжиною 7 кілометрів забезпечить мешканців сіл Костирка і Новорайськ Бериславського району водою для технічного споживання. Щодо планів на майбутнє, в перспективі ТОВ «ЮТС-Агропродукт» налаштований узяти в оренду ще 1530 га зрошуваних земель, прилеглих до магканалу «Космос».
Відновлення функціонування меліоративних мереж - справжня подія для водного господарства Херсонщини, яка не є випадковістю, а очікуваним результатом наполегливої роботи підпорядкованих Херсонському обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства організацій, направленої на збереження державних меліоративних фондів і створення найсприятливіших для сільгосптоваровиробників умов співробітництва, головною метою якого є відродження слави Херсонщини як краю багатого на врожаї.
Валентина Ракович