Впровадження поливів дощувальними машинами фірми «Валлей»

17.06.2009

Все більше в господарствах зони обслуговування Цюрупинського міжрайонного управління водного господарства набувають поширення високоефективні дощувальні машини фірми «Валлей».
На зрошувані землі району прийшли інвестори і всі вони намагаються придбати такі високотехнологічні, високоефективні дощувальні установки. При відсутності, на жаль, вітчизняних аналогів широкозахватної дощувальної техніки, ДМ «Валлей» прийшли на зміну «Кубаням», «Тавріям» та «Лініарам».
Дощувальні машини «Валлей» дають можливість зрошувати більшу площу меншою кількістю води, що відповідає екологічним нормам, ефективно керувати процесом зрошення, забезпечує зниження собівартості сільськогосподарської продукції та підвищення продуктивності праці. Дощувальні насадки низького тиску дають змогу отримувати високодисперсне дощування культур, що економить електроенергію та паливо. Внесення хімікатів з поливною водою – одна із переваг дощувальної машини, де через системи дощувалки вносяться як мінеральні добрива так і гербіциди.
З минулого поливного сезону 2008 року в Цюрупинському районі працювали три дощувальні агрегати цього типу та один у ПП «Арт-Трейд» ще не був задіяний в роботі.
У ФГ «Інтегровані Агросистеми» - 2 шт. дощувалки (одна машина – електрифікована, інша – на дизельному паливі) – обидві установки кругової дії.
Зрошувана ділянка кукурудзи 270 гектарів у цьому господарстві від насосної станції № 3-а Зонального магістрального каналу у 2008 році поливалась двома ДМ «Валлей». Режими зрошення винятково
витримувалися, фактична поливна норма склала – 310 куб.м на га. Урожайність зернової кукурудзи отримана 52,7 центнерів з одного гектара, при середньорайонному показнику – 40,3 ц/га. В поточному році на даній площі вирощується яровий ячмінь і види на врожай цієї культури добрий.
У ТОВ «Імперіал-Агро ЛТД» та ПП «Арт-Трейд» використосуються дощувальні машини фронтальної дії з дизельним двигуном. Зокрема, на площі 100 гектарів ТОВ «Імперіал-Агро ЛТД» поливаються посіви сої. Зрошувана ділянка розташована від насосної станції № 2 Зонального підвідного каналу. Урожайність цієї технічної культури у минулому поливному сезоні склала – 34,6 центнерів з одного гектару, проти 22,8 ц/га в цілому по Цюрупинському району. В цьому поливному сезоні на посівах сої дотримані всі агротехнічні вимоги та режим зрошення, зрошувана ділянка у хорошому стані.
У державному бюджеті передбачена державна підтримка виробництва продукції рослинництва на зрошуваних землях, яка дає можливість повернути 50% вартості електроенергії та палива затрачених сільгоспттоваровиробниками при роботі дощувальних агрегатів і в тому числі типу «Валлей». Порядком використання коштів встановлено, що для контролю фактичних витрат палива сільськогосподарське підприємство повинне забезпечити встановлення опломбованих приладів обліку відпрацьованого часу (у мотогодинах), ведення всіх журналів обліку та інше. Ця робота ведеться в Цюрупинському районі з початку поливного сезону 2008 року, все робиться для розширення площ зрошуваних земель під такою дощувальною технікою.
У ФГ «Інтегровані Агросистеми» представниками інституту УкрНДІГіМ 1 червня 2009 року проведений енергоаудит параметрів режиму роботи дощувальної машини «Валлей». Зроблені висновки енергетичних спостережень дощувальної машини, що споживає паливо при роботі на зрошувальній системі, встановлені норми витрат палива, що забезпечує ефективне споживання палива на подачу води для поливу.
З розвитком нових способів поливів: як-то поверхневий, краплинне зрошення, здавалось, що дощуванню приділяється зараз менше уваги. Так, по Цюрупинському МУВГ з фактично политих 28,3 тисячі гектарів фізичних площ – поливається краплинного зрошення – 4453 гектари, що становить 16%.
Але дощування – це створення мікроклімату для рослин, це зволожуючі поливи, поливи для отримання сходів рослин, протизаморозкові поливи та інші. І перспективи дощувальних машин, а особливо широкозахватних – є і завжди будуть.



І.Андрієнко, начальник Цюрупинського МУВГ;
Л.Котлик, начальник відділу водокористування