Зрошення: досвід каховчан – надбання Херсонщини
22 липня у Таврійську в Управлінні Північно-Кримського каналу заступник Голови обласної державної адміністрації Олександр Гонтар провів нараду з питань упорядкування зрошувальних систем Херсонщини. В цьому обласному зібранні взяли участь голови районних рад, начальники управлінь агропромислового розвитку райдержадміністрацій та районних управлінь водного господарства, керівники районних відділів держкомзему.
Відкриваючи нараду, Олександр Гонтар зазначив, що за останні 10-15 років зрошувальна система Херсонської області зазнала суттєвих руйнацій, які нічим н можна виправдати. Отож нині гостро стоїть завдання про відродження колишнього потужного виробничого поливної ниви області. І в цьому зв’язку, підкреслив заступник губернатора, вкрай важливо сповна використати відповідний позитивний досвід , що його накопичено в Каховському районі. Характерно, що перші керівники Каховщини, попри відчайдушні зусилля всіляких ділків-пройдисвітів, не дозволили їм зруйнувати, розкрасти та продати як металобрухт жодного метра зрошувальних трубопроводів чи жодного клаптика внутрігосподарських поливних мереж. Більше того: в Каховському районі було створено вдумливий механізм упорядкування роботи зрошувальних систем, який дозволив і успішно їх експлуатувати, і настійно дбати про їх реконструкцію та подальший розвиток.
Заступник начальника управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Віктор Нікішенко звернув увагу учасників наради на проблемні питання щодо передачі внутрігосподарських меліоративних систем у комунальну власність, зауваживши, що, коли у поливної ниви є один і надійний господар, то їй не загрожує руйнація.
А начальник обласного виробничого управління меліорації та водного господарства Єгор Коваленко поінформував присутніх про використання зрошувальних систем Херсонщини, наголосивши на необхідності якомога швидше відновити колишні десятки тисяч поливних гектарів.
З неприхованим інтересом учасники наради вислухали виступ голови Каховської районної ради Миколи Крупіна.
«В Каховському районі нараховується 117 тисяч гектарів ріллі, з яких в поточному році зрошується 58,9 тисячі га, - зауважив Микола Крупін. – Міжгосподарська меліоративна система складає 699 кілометрів, маємо 14 одиниць гідротехнічних споруд, 216 одиниць насосно-силового устаткування, працюють 44 насосні станції, більшість з них обладнана багатотарифними лічильниками типу «Елвін» та «Альфа», що дозволяє економити не лише державні кошти, а й кошти водокористувачів. Маємо 829 одиниць дощувальної техніки, в тому числі 813 дощувальних машин «Фрегат», 5 ДМ «Зіматік», 3 ДМ «Дніпро» та 6 дощувалок барабанного типу.
Районна рада і райдержадміністрація, сільські та селищна ради провели копітку роботу щодо виконання важливого державного завдання і прийняття до комунальної власності району з подальшим включенням у баланс сільських та селищних рад об’єктів внутрігосподарської зрошувальної мережі. Одна частина поливної ниви залишилася в державній власності (канали, інженерні споруди, насосні станції), а друга частина стала безгоспною і відповідно до Постанови Кабміну України мусила перейти у спільну власність територіальних громад району.
Розпорядженням голови РДА від 22.09.2003 року було створено комісію для передачі меліоративних систем у комунальну власність. Ця комісія протягом 2003-2004 років провела інвентаризацію відповідного майна і підготувала первині документи для його приймання-передачі. У складі комісії працювали представники профільних управлінь та відділів РДА, районної, селищної та сільських рад, міжрайонного управління водного господарства тощо. По завершені роботи ця комісія звернулася до районної ради із клопотанням про прийняття у спільну власність територіальних громад внутрігосподарської зрошувальної системи та дощувальної техніки, приклавши до цього відповідні акти інвентаризації. На жаль, зміна президентської влади в 2005 році призупинила темпи проведення приймання-передачі меліоративних систем.
Лише 23 листопада 2007 року 17-а сесія районної ради п’ятого скликання, виконуючи відповідну Постанову Кабміну України, прийняла рішення про прийняття у спільну власність територіальних громад району внутрігосподарської зрошувальної системи з об’єктами інженерної інфраструктури і про постановку на баланс селищної та сільських рад окремих частин системи з дощувальними машинами.
Зрошувальна система комунальної власності Каховського району – це 682 км внутрігосподарської системи і 406 одиниць дощувальної техніки з балансовою вартістю у 29 мільйонів 265 тисяч 318 гривень.
Згідно зі статтею 17 Закону України «Про меліорацію земель» і Постановою Кабміну від 13 серпня 2003 року органи місцевого самоврядування повинні були створити орган управління меліоративними системами та окремими об’єктами інженерної інфраструктури, які прийняті і знаходяться у спільній власності тергромад. Але такої можливості нема. Тому ми пішли іншим шляхом. Провели нараду з сільськими головами щодо безоплатної передачі їм на баланс внутрігосподарської системи з об’єктами інженерної інфраструктури, і незабаром райрада отримала від всіх сільрад рішення їх сесії із клопотанням про передачу на баланс сільрад частини районної меліоративної системи з невід’ємними об’єктами інженерної. В результаті 23 листопада 2007 року сесія райради прийняла остаточне рішення про прийняття у спільну власність тергромад внутрігосподарської меліоративної системи з об’єктами інженерної інфраструктури і постановку на баланс сільрад їх окремих частин з дощувальними машинами».
Голова Каховської райдержадміністрації Володимир Сторчак у своєму виступі на нараді акцентував увагу на сьогоднішніх актуальних завданнях зрошенців. Передусім йдеться вже не просто про збереження наявної зрошувальної системи, а про її реконструкцію і подальше розширення, про модернізацію поливної техніки, технічне переозброєння насосних станцій, залучення до цієї важливої справи вітчизняних та іноземних інвесторів.
Підсумовуючи все сказане на нараді, Олександр Гонтар передовсім наголосив, що позитивний досвід Каховського району щодо упорядкування роботи зрошувальних систем заслуговує на всіляке схвалення і активне поширення в інших районах області.