Благородна справа - джерело позитивних змін
За селом у нас криничка,
Не глибока, невеличка.
В ній вода холодна, чиста.
Із відерцем ходить мати
Чисту воду з неї брати.
Знають люди, як нап’єшся,
Наче сили наберешся.
І говорять, то криниця,
У якій жива водиця.
«Скільки криниць на землі - стільки й зірок на небі», - стверджує народна мудрість. А якщо вам довелося бачити, як падає зірка, знайте – то десь замутилося джерело. Отже, щоб не згасали зірки, оберігайте живі криниці! Херсонські меліоратори, намагаючись привернути увагу суспільства до проблеми водних ресурсів - вкрай необхідних для життєдіяльності людини, активно ведуть пошуки водних джерел для їх відновлення та облаштування.
Серед екологічних проблем, з якими зараз зіткнулася Україна – особливо гостро на сьогодні стоїть питання забезпечення населення питною водою. Перш за все, це обумовлено недостатньою забезпеченістю країни водними ресурсами, а з іншого боку - низьким рівнем екологічної свідомості нашого суспільства, що призвело до значного забруднення поверхневих і підземних джерел водопостачання.
Парадоксально, але кожен пересічний громадянин, як підтвердження візьмемо факт масової купівлі очищеної води для приготування їжі, усвідомлює, що проблема водних ресурсів – це є проблема збереження генофонду нації, здоров’я українців сьогодні, а також проблема можливості нашого подальшого виживання. Проте, дуже часто залишаємо після відпочинку на березі річки або ставка сміття, не усвідомлюючи, що саме таким чином наближаємо неминучість екологічної катастрофи.
Беручі до уваги подібні факти і розуміючи, що на сьогодні вирішити проблеми водних ресурсів без залучення широких кіл громадськості неможливо, водогосподарські організації області, здійснюючи низку водоохоронних заходів на водних об’єктах, вважають одним із пріоритетних завдань – пропаганду екологічних знань і екологічне виховання населення.
Зокрема, впроваджуючи з 2007 року розроблений власними силами і затверджений Державним комітетом України по водному господарству план-графік проведення робіт по відновленню природних водних джерел, працівники підпорядкованих Херсонському обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства організацій сподіваються, що їх особистий приклад приверне увагу суспільства до проблеми водних ресурсів і застереже людей від необдуманих кроків, що можуть нанести шкоду природі.
Так, провівши бесіду з представниками місцевого населення (народна пам’ять зберегла місця розташування джерел живильної вологи, що не раз втамовувала спрагу, рятуючи не одне покоління від жорсткої літньої спеки) фахівці Бериславського міжрайонного управління водного господарства в
районі урочища Широка Балка винайшли джерельце, що ледь жевріло серед кипи сміття і густої рослинності. До нього не можна було дістатися. Розпочали з прибирання території. Тільки п’ять днів розчищали від забруднення і парослі територію. Вивезли п’ять машин непотребу. Потім викладеними камінчиками облаштували територію, щоб подорожні могли без перепон зійти до джерельця і насолодитися його прохолодою. Наразі милує око і заспокоює душу грайливе мерехтіння і веселе дзюрчання струмка, що розпочинає свій далекий шлях від витоку, і, перетинаючи ставок, несе свої води до могутнього Дніпра, живлячі собою найбільшу водну артерію країни. Силами спеціалістів Цюрупинського управління водного господарства на початку вересня 2007 року було упорядковано територію джерела біля Кардашинського лиману в с. Праві Солонці Цюрупинського району.
Врятовано від забруднення та пересихання джерельце і на території Каланчацького управління водного господарства. До будівництва Північно-Кримського каналу це природне джерело було відоме з давніх часів. За свідченнями людей працівники Каланчацького управління водного господарства знайшли на березі річки повністю заболочене місце, в якому помітили невелику пульсацію води. З цього місця до річки через дюкер стікала невелика кількість води. Водогосподарники розчистили місце біля джерела від сухих дерев та чагарнику, вирили екскаватором для стоку води невеличку канаву до місця витоку води і розчистили заболочене місце. Після розчистки на глибині пів метра було виявлено кілька потічок, які утворили струмок чистої джерельної води. Спостереження за ґрунтом доводить, що це джерело розташовано у старому руслі річки Каланчак біля Старокримської дороги по якій з давніх часів чумаки возили з Криму сіль. Укіс біля витоку води було обкладено залізобетонними невеличкими плитами, укіс канави навпроти обкладено бутовим камінням, приямок біля джерела засипано дрібним щебенем.
Крім того, Каланчацьке управління водного господарства виступило з ініціативою відновити, розташовану в центрі селища криницю – давній історичний об’єкт. Про неї так написано в історичному географічному нарисі «Каланчак та його околиці», який вийшов у світ у 2008 році (автор А.Г. Харченко): «Першу артезіанську криницю в центрі села було вирито та урочисто відкрито 15 червня 1904 року, вона знаходилася за церквою. (Приблизно до середини 70-х років ХХ-го століття ця криниця в центрі села та в центрі невеличкого скверу, який іменувався парком, ще мала шахту, потім її засипали – авт.). Цю криницю вже з металевими трубами було пробито по заповіту місцевого селянина М.М.Костенка. Він у 1898 році на сільському сході публічно пообіцяв це зробити за свої кошти, але не встиг, бо помер. Криницю було пробито його сином – Іваном Матвійовичем Косенком…».
Тривалий час шахта криниці була засипана різним непотребом. І працівники водного господарства виступили з ініціативою відновити це давнє водне джерело. Селищна рада цю ініціативу підтримала. До Дня селища у 2009 році криниця набула нового вигляду. Усі відновлювальні роботи проведені силами працівників нашого управління, за сприяння керівництва селищної ради та територіальної громади. Тепер справа за тим, щоб зберегти новостворену красу від знищення для майбутніх поколінь.
З давніх-давен люди бережно ставились до криниць, складали про них легенди. Недаремно народ цінував джерельну воду. Вона нерідко буває цілющою, тому що містить набір необхідних для організму мікроелементів.
Одна з таких криниць розташована при в’їзді в смт.Іванівку. Викопана ще в 30-х роках, але й досі користується неабияким попитом у населення.
Кажуть: «Яка криниця - такий і господар». Бо за криницею потрібно доглядати, щоб вода була чистою і смачною. Таку місію взяли на себе працівники Іванівського міжрайонного управління водного господарства та представники Іванівської селищної ради. 7 листопада 2009 року відбулось урочисте відкриття оновленої «Криниченьки», яка символізує нашу історію, обряди та звичаї. А калиновий кущ, що посаджений поряд, зберігає віру в майбутні щасливі дні.
У селі Приморське Скадовського району 25 листопада 2009 року незвичайна подія зібрала сільських жителів на околиці села, біля рисового току. У присутності перших осіб району урочисто перерізали червону стрічку біля природного джерела. Приморчанка Марія Глухова пригадала, що у селі два десятки років тому було кілька джерел. Та лишилось одне. Воно дуже виручає людей коли немає води у системі водопостачання. «Тоді сідаєш на велосипед – і до джерела. Є з чого обід зварити, чим попрати»,- каже Марія Йосипівна. Донедавна джерельце було майже закидане сміттям. З ініціативи Скадовського управління водного господарства (керівник Володимир Острянський) та з допомогою СТОВ «Більшовик» (керівник Микола Шепель) джерело розчистили, забетонували, зробили сходи.
Нове життя Олександрівської криниці подарували працівники Новотроїцького управління водного господарства. «Наберу з криниці з чистої водиці». Пригадуєте слова з народної пісні? Сьогодні зробити це непросто. Криниці (або колодязі, як їх у нас називають), що залишилися на території Новотроїцького району, в буквальному розумінні цього слова можна перелічити на пальцях, причому – однієї руки. Старожили пригадують, що на початку двадцятого століття на території Олександрівки було шість колодязів, воду з яких мешканці всього села носили коромислами і для приготування їжі, і для напування худоби, й для інших господарських потреб. Втратили криниці своє соціальне значення лише у 40-50-х роках минулого століття, коли у селі обладнали централізоване водопостачання. Зараз у селі залишилося лише дві криниці. Одну з них нещодавно відновило Новотроїцьке управління водного господарства. Роботи виконали на совість: стіни колодязя укріпили залізобетонними кільцями. А ще прикрасили наземну частину його дерев’яним різьбленим зрубом, упорядкували прилеглу територію. Так що криниці, по суті, повернули друге життя. І вона стала однією з пам’яток Олександрівки. Місцеві жителі кажуть, що колодязна вода значно м’якіша і смачніша, ніж з водопроводу.
Три джерела в парковій зоні м. Нова Каховка відновлено силами працівників Каховського міжрайонного управління водного господарства спільно з представниками Новокаховської міської ради.
Силами працівників Генічеського управління водного господарства у 2008 році було відроджене джерельце, що розташоване на території дачного кооперативу «Горіховий гай» Чонгарської сільської ради. На території Петровської сільської ради на початку ХХ століття мешканцями хутора Сорочинський (с.Петровка) було побудовано колодязь, який живили джерельні води. Але і часом колодязь був зруйновано і засипано дорожнім сміттям. Тому в продовження розпочатої справи Генічеські водогосподарники разом із мешканцями с. Петровка у жовтні 2009 року відродили його – криниці було подароване нове життя.
Всього за 2007-2009 роки відновлено та упорядковано 42 природних джерела на території Херсонської області. Працівники водного господарства виконуючи цю роботу мають на меті не лише розчистити виток джерела, а й зробити максимально зручним його для використання: облаштовують територію навколо, висаджують дерева та кущі, обладнують клумби, будують альтанки, встановлюють лави та столи для зручного відпочинку. До того ж, перед тим, як втілитися у життя, ескізи та проекти по облаштуванню відновлених джерел розглядалися і затверджувалися комісією обласного управління водного господарства. Крім того, Правління громадської організації «Товариство меліораторів і водогосподарників Херсонської області» підтримало ініціативу облводгоспу і об’явило конкурс серед підпорядкованих облводгоспу організацій на краще облаштування природних джерел. Згідно рішення комісії, яке було прийнято 25 травня поточного року на підсумковому засіданні, переможцями конкурсу стали Чаплинське, Іванівське та Генічеське управління водного господарства.
Необхідно відзначити, що ця робота була схвально оцінена і громадськістю, про, що свідчать звернення із подяками мешканців сіл, на території яких проводились заходи щодо упорядкування та відновлення джерел, витоків річок, водотоків тощо. На відкриття відновлених джерел крім місцевих жителів запрошувались представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, громадських організацій та ЗМІ. У більшості випадків враховуючи побажання місцевих громад на відкриття джерел запрошувались священослужитилі для їх освячення.
Жителі області з вдячністю уже споживають воду з упорядкованих витоків. Щоденно, а особливо у вихідні дні, тут безперервно стоять у черзі за джерельною водою десятки жителів обласного центру та навколишніх сіл. І це не випадково. Адже ця вода смачна, чиста, джерельна, без сторонніх домішок.
Значення такої роботи важко переоцінити. Адже проблема питної води є дуже актуальною для нашого посушливого Південного регіону. Вирішити її можна за рахунок виконання загальнодержавної програми «Питна вода для України». Не аби яку роль у цьому, а також збереженні річок відіграють водні джерела. З їх відновленням значно покращується наповненість рік водою, поліпшується і зберігається її якість. А по-друге, кожен перехожий, відпочивши на охайно зі смаком і любов’ю обладнаній території, вдихаючи свіже повітря, обов’язково проникнеться душею, а може і замислиться про особисту відповідальність і причетність до великої справи відродження та охорони річок. Зі свого боку Херсонські водогосподарники обіцяють, що ця робота буде проводитись і надалі.
Валентина Давиденко,
провідний фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою Херсонського облводгоспу