«Таврійський край є великим хлібним полем нашої держави та всеукраїнським городом», - Михайло Мельник

21.08.2012

За участі заступника голови обласної державної адміністрації Михайла Мельника відбулася регіональна нарада з питань особливостей посіву озимих культур під урожай 2013 року, оптимізації структури посівних площ та ефективності використання зрошувальних систем. Серед запрошених гостей був присутній заступник Міністра аграрної політики і продовольства України Олександр Сень, начальник Департаменту землеробства України. Крім того, були присутні провідні фахівці НААН України та Держводагенства України, Головдержзахисту та начальники Головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій тощо.

Під час наради було обговорено хід збирання врожаю та підготовки до проведення комплексу осінньо-польових робіт, розглянуто стан меліоративних систем та ефективність їх використання, а також питання оптимізації структури посівів в степу України та особливості технології сівби озимих культур та озимого ріпаку в умовах осені 2012 року.
«Таврійський край є великим хлібним полем нашої держави та всеукраїнським городом, на якому вирощується найбільша частка серед інших регіонів, різноманітної овочевої та бахчевої продукції», наголосив Михайло Мельник, розпочинаючи свій виступ.
В області працюють 545 сільгосппідприємств і 2021 фермерських господарств, які забезпечують виробництво валової продукції сільського господарства на суму більше 9 млрд грн. Питома вага області в загальному обсязі виробництва валової продукції с/г господарства України у 2011 році склала 4,4%.
Сільгосптоваровиробниками області з площі 417,5 тис. га намолочено 654 тис. тонн зернових при середній урожайності 15,4 ц/га. Незважаючи на аномальні погодні умови поточного року, окремі сільгосптоваровиробники на богарних землях отримували 40 ц/на, а на поливних землях – 50 ц/га. Це свідчить про те, що в багатьох господарствах області суттєво підвищено рівень агротехнологій і є належне матеріально-технічне забезпечення польових робіт.
У поточному році очікується в цілому отримати біля 1 млн тонн зернових. Річна потреба в області в продовольчому зерні складає 151 тис. тонн.
«Обласна державна адміністрація гарантує, що хліба в області вдосталь, і для підвищення цін немає ніяких підстав. Ціни будуть стабільні, незважаючи на неврожай», - наголосив Михайло Мельник.
Щодо стану меліоративних систем та ефективності їхнього використання було зазначено, що на сьогодні в області полито 287,4 тис. га фізичної площі, що на 1,2 тис. га більше рівня минулого року. Також виконано 1318 тис. гекторопливів. Але на сьогодні потужний вологогосподарський-меліоративний комплекс Херсонської області не працює у своєму проектному режимі, від задіяного у поливі лише 67% наявних зрошувальних систем.
Важливим позитивним фактором у збільшенні використання зрошуваних земель є підтримка сільгосппідприємств у вигляді компенсації з державного бюджету витрат на електричну енергію для поливу сільськогосподарських культур на зрошенні та заповнення водою земель для вирішування рису.
На даний час у загальній вартості послуг з водоподачі на зрошення частка електроенергії складає до 85%. У поточному році сільгоспвиробниками області вже спожито електроенергії на суму більше ніж 200 млн грн.
Нажаль, у поливному сезоні поточного року були і проблеми,основні з яких пов’язані із неготовністю електромереж до сучасного енергоспоживання. З цього питання нарівні облдержадміністрації, по закінченні поливного сезону поточного року,планується проведення наради з залученням всіх зацікавлених сторін.
З урахуванням перспективи розвитку водного господарства Херсонської області за ініціативи облдержадміністрації розроблена та прийнята обласною радою Комплексна програма розвитку водного господарства Херсонської області на період до 2020 року. Обсяги фінансування і заходи Програми увійшли до Загальнодержавної програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення р.Дніпро.
Підводячи підсумки проведеної регіональної наради, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олександр Сень надав доручення начальникам Головних управлінь агропромислового розвитку облдержадміністрацій, заступникам голів облдержадміністрацій з питань АПК: забезпечити навчання спеціалістів, завершити роботу з насіннєвим фондом, забезпечити накопичення і підготовку по інших ресурсах, завершити формування системи сівозмін.