7 липня відзначається День Дніпра

07.07.2012

7 липня 2012 року у м. Києві відзначається День Дніпра – головної водної артерії України. Це свято відзначається щорічно у першу неділю липня, починаючи з 2003 року, і  покликане привернути увагу громадськості до проблем, пов’язаних з раціональним використанням, охороною та відтворенням водних ресурсів р. Дніпра, які вирішити без активної участі населення, що проживає на берегах річки, неможливо, а також віддати належну шану його ролі у житті нашої країни. У рамках проведення цьогорічного свята планується здійснити заходи з упорядкування територій водоохоронних зон і прибережних смуг у басейні р. Дніпра, благоустрою рекреаційних зон, ліквідації стихійних сміттєзвалищ, джерел забруднення та виконання інших природоохоронних заходів. 
Участь у заходах з нагоди свята візьмуть  представники центральних та місцевих органів влади, водогосподарських і природоохоронних організацій, водокористувачі, фахівці громадських природоохоронних організацій, представники приватного бізнесу та інших верств громадянського суспільства басейну р. Дніпра.
Дніпровським БУВР буде проведено акцію з упорядкування рекреаційних зон у прибережних захисних смугах у Переяслав-Хмельницькому районі спільно з представниками місцевих органів влади та громадських організацій. Також до зазначених заходів долучатимуться фахівці регіональних управлінь водних ресурсів.
Під час урочистостей будуть проведені прес-конференції з висвітленням інформації у засобах масової інформації у вигляді презентацій, присвячених тематиці святкування.
Окрім цього, з нинішнього року Басейнова рада р. Дніпра оголосила щорічний конкурс «Міжнародний День Дніпра», коли кожен із громадян, вшановуючи значення Дніпра в нашому житті, звітує про конкретну роботу, наміри та дії, спрямовані на його екологічне оздоровлення, гармонійне співіснування, відродження його багатства і краси.
Довідково: Дніпро є однією із найбільших та найважливіших річок Європи, значення якої в становленні та розвитку української нації, суспільного виробництва і для природного середовища країни не можна переоцінити, адже водозбірний басейн Дніпра охоплює майже половину території України, а воду Дніпра п'є понад 70% населення держави.
З розвитком продуктивних сил дніпровські води стали слугувати людям у виробленні електроенергії, розвитку водного транспорту, зрошенні полів тощо. Вони стали суттєвою частиною більшості виробничих процесів та сировиною у виробництві будівельних матеріалів, ліків, напоїв і безлічі інших видів продукції.
Надмірне антропогенне навантаження, посилене наслідками Чорнобильської катастрофи, порушило природну рівновагу в басейні, різко знизило якість водно-ресурсного потенціалу та спричинило кризовий екологічний стан багатьох територій у басейні Дніпра. Довготривалий характер проблем, їх масштабність зумовили необхідність активних, якщо не радикальних, дій в їх розв'язанні як органами влади, так і галузями економіки, громадськістю, бізнесом, а також державами-сусідами - Російською Федерацією та Республікою Білорусь, і міжнародною спільнотою.
Ще у 2002 році під час Дніпровського форуму українських громадських організацій була висловлена пропозиція започаткувати відзначення Міжнародного Дня Дніпра у День Івана Купала, який з споконвіків святкують слов'янські народи країн басейну р. Дніпра. Досі офіційна дата проведення Дня Дніпра на законодавчому рівні не встановлена, однак у різних країнах та містах цей день відзначається, як правило, у першу суботу липня.
В Україні проведення в цей час природоохоронної акції - Міжнародного Дня Дніпра - вже стало доброю традицією. Участь в цьому заході беруть водогосподарські організації басейну р. Дніпро, місцеві органи влади, численні громадські організації тощо.