Збереження та оздоровлення Дніпровського басейну – міжнародний погляд

21.11.2011

«Збереження та оздоровлення Дніпровського басейну – міжнародний погляд» - одне з основних питань, яке обговорювалось в межах пленарного засідання та п’яти практичних секцій, що відбулись у рамках роботи ІІІ Міжнародного екологічного Форуму «Чисте місто. Чиста ріка. Чиста планета».
Вже декілька років поспіль Форум став ефективним дискусійним майданчиком для обміну досвідом з питань раціонального використання природних ресурсів, пошуку шляхів вирішення проблем охорони навколишнього середовища, зміцнення екологічної безпеки регіону, формування екологічної свідомості та екологічної культури. У роботі Форуму взяли участь Державна екологічна інспекція в Херсонській області, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області, Херсонське обласне управління водних ресурсів, представники дипломатичного корпусу, делегації з Москви, Швеції, а також провідні вчені з різних регіонів України.
В межах пленарного засідання та п’яти практичних секцій обговорювалось одне з важливих питань: «Збереження та оздоровлення Дніпровського басейну – міжнародний погляд».
У світі більшість людей живе у басейнах річок. Однак мало є країн, де б ріка займала таке місце у духовному, економічному, соціальному і багатьох інших, включаючи генетичний, аспектах життя народу, як ріка Дніпро та його притоки. Значення Дніпра - головної водної артерії України, в становленні та розвитку української нації, суспільного виробництва і природного середовища країни не можна переоцінити, однак його екологічний стан давно викликає занепокоєння урядових та громадських установ, населення.
В умовах нарощування навантажень на природне середовище, розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб, виникла нагальна потреба екологічно спрямованого захисту Дніпра.
Сьогодні особливо пильної нашої уваги вимагають пониззя Дніпра. Заплава Дніпра включає в себе більш ніж 200 водойм, систему проток, єриків загальною площею близько 80км2. Природні водойми відіграють величезну роль в природному відтворенні, зимівлі та нагулі цінних видів риб, є місцем проживання не одного десятка рідкісних, зникаючих та ендемічних видів флори і фауни, котрі занесені до Червоної книги України, Світовий та Європейський Червоні списки. Пониззя Дніпра мають колосальне рекреаційне значення. Але не зважаючи на це заплавні водойми пониззя Дніпра продовжують зазнавати надмірного антропогенного навантаження, що приводить до втрати їх здатності до самоочищення і самовідновлення.
Для відродження заплавних водойм пониззя Дніпра необхідно відновити природний стан заплавних водойм, оптимізувати їх гідрологічні, фізико-хімічні і гідробіологічні параметри, повернути їм відповідні водо-і рибогосподарський статуси, забезпечити комплексність та раціональність використання водних і біологічних ресурсів.
Лише впровадження політики, при якій використання природних ресурсів, в тому числі і водних, не веде до їх виснаження, а забезпечує передачу в користування наступним поколінням того ж, або ще вищого потенціалу природних ресурсів, є єдиним шляхом збереження Дніпра.