Громадськість проінформували про виконання Комплексної Програми водного господарства Херсонської області на період до 2020 року
27 березня 2015 року Херсонським обласним управлінням водних ресурсів під час проведення зустрічі з громадськістю проінформовано присутніх про виконання Комплексної Програми розвитку водного господарства Херсонської області до 2020 року.
На даному засіданні були присутні Брагінець Ігор Васильович - Генеральний директор ПСП «Альфа-Агро» Чаплинського району, голова об'єднання Аграрного Союзу України в Херсонській області; Горденко Олександр Васильович - Генеральний директор ТОВ «Імперіал-Агро ЛТД» Цюрупинського району; Давиденко Ігор Вікторович -Директор ДП ДАФ ім. Солодухіна Каховського району; Ідоятов Володимир Аршидинович -
Голова Херсонської обласної організації Всеукраїнської екологічної ліги; фахівці облводресурсів та представники засобів масової інформації.
Відкрив захід заступник начальника Херсонського облводресурсів Георгій Володимирович Ємченко. Він ознайомив присутніх з особливостями водогосподарсько-меліоративного комплексу Херсонщини, з основними його характеристиками та показниками.Георгій Володимирович зазначив, що сьогодні основна увага приділяється розвитку меліорації земель і поліпшенню екологічного стану зрошуваних угідь, першочерговому забезпеченню централізованим водопостачанням сільських населених пунктів, які користуються привізною водою, захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод, екологічному оздоровленню басейну р. Дніпро та поліпшенню якості питної води.
Так з метою забезпечення системної реалізації в області державної політики в галузі водного господарства, використання водних ресурсів та підвищення ефективності їх регіонального управління рішенням XIV сесії шостого скликання Херсонської обласної ради від 05 квітня 2012 року №434 затверджена Комплексна програма розвитку водного господарства Херсонської області на період до 2020 року, завдання і заходи якої повністю корелюють з Загальнодержавною програмою.
Враховуючи те, що Програма є комплексною та має різноманітність напрямків діяльності до виконання її заходів мають бути залучені представники відповідних територіальних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також представники наукових установ.
Начальник відділу економіки облводресурсів Полієнко Наталля Олександрівна ознайомила присутніх з основними напрямами діяльності Програми та результатами, якими дасть змогу забезпечити виконання Програми, а також проінформувала про фінансування заходів Програми, що здійснюється за рахунок державного і місцевих бюджетів, а також інших джерел.
Про проведення ремонтних робіт на об’єктах міжгосподарських меліоративних систем підвідомчих облводресурсів водогосподарських організацій у 2014 році та план на 2015 рік доповів заступник начальника відділу водогосподарських об’єктів Новіков Анатолій Олександрович. Він зазначив, що завдяки тісній співпраці облводресурсів та водокористувачів в області триває постійна робота по відновленню зрошувальних систем та збільшенню площ зрошення.
Зокрема у 2014 році в області відновлено зрошення на площі більше 6 тис га. Так, після більш, як 20 річного простою запрацювала насосна станція №1 Чаплинського магістрального каналу, від якої ТОВ «Макеша» забезпечило полив 1,7 тис.га кукурудзи на зерно за допомогою біля 20 сучасних дощувальних машин «Валей». Це ж господарство від Калініносільської зрошувальної системи залучило до використання 1,2 тис.га. Господарством ДП «Альфа Фарм» від НС №2 Р-5-1 Новотроїцького району відновлено 210 га зрошення. Від Золотобалківської зрошувальної системи СТОВ «Дніпро» додатково впроваджено 365 га краплинного зрошення для вирощування кукурудзи на зерно.
Відновлюються і рисові системи. Так, у Скадовському районі СТОВ «Більшовик» відновив та задіяв їх у використані 560 га. У Голопристанському районі - 178 га, це - ТОВ «Славіч А», ТОВ СП «Басматі» та ДП «Південь».
Залучаються до розширення площ зрошення і іноземні інвестори. Так ФГ «Даніїл та СД» прокладено зрошувальні трубопроводи довжиною 3,9 км із поліетиленових труб діаметром 180-315 мм та придбано 3 одиниці ДМ «Фрегат» для поливу 210 га богарних земель, на що використано понад 2 млн.грн, з яких 1,8 млн.грн профінансовано в рамках реалізації проекту USAID «Вода для агросектору».
Цюрупинським МУВГ проводяться роботи по пониженню відмітки водопропускної споруди на водовиділі Х-4 Північно-Кримського каналу для забезпечення водними ресурсами ТОВ «Ро-Сла». Розпочинаються роботи з капітального ремонту трубопроводу державної внутрішньогосподарської мережі в межах Чорнобаївської сільської ради для подачі води ПОК «Зоря» Білозерського району та на інших об’єктах міжгосподарської меліоративної мережі області.
Це дасть змогу забезпечити подачу води на зрошення на площі 292,1 тис га. В цілому у 2015 році ми плануємо в тісній співпраці з водокористувачами відновити та задіяти у використанні близько 7 тис га зрошуваних земель.
З інформацією про інвентаризацію та використання зрошуваних земель в Херсонській області виступив начальник відділу водокористування Яценко Олег Євгенович. Він зазначив, що у2014 році було полито 291,8 тис.га, або 68% до наявного зрошення.
Активного розвитку набуває полив за допомогою систем краплинного зрошення. У 2014 році цим прогресивним способом було полито 36,8 тис.га, або 54 відсотка від загального показника по Україні.
При цьому, державні магістральні та розподільчі канали з насосними станціями зрошення і відкритими водовиділами збережені і знаходяться в технічно-справному стані та можуть використовуватися на всю проектну потужність. Але, ефективність їх використання недостатня через незадовільний технічний стан або відсутність внутрішньогосподарської мережі та дощувальної техніки.
Також не визначено законодавчо право власності на внутрішньогосподарські меліоративні системи. Розподілвнутрішньогосподарських систем за формами власності дуже строкатий, це і районні, селищні і сільські громади та підприємства правонаступники.
Як варіант в області розглядається питання щодо створення обласного комунального підприємства, як єдиного власника внутрішньогосподарської меліоративної мережі з послідуючою передачею її в оренду сільгосптоваровиробникам. За рахунок концентрації коштів отриманих від оренди новостворене підприємство буде мати можливість направляти їх на відновлення внутрішньогосподарських меліоративних систем там де вони зруйновані.
В області неодноразово проводилась інвентаризація меліоративних систем. Але з метою більш детального її уточнення розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 17 березня 2015 року № 145 було доручено районним державним адміністраціям утворити під головуванням голів районних державних адміністрацій комісії з питань проведення інвентаризації зрошувальних систем, включивши до них представників управлінь агропромислового розвитку, водного господарства, земельних ресурсів, голів районних рад, селищних і сільських голів, керівників асоціації фермерів,відділу статистики, Державної реєстраційної служби та громадських об’єднань, забезпечити проведення ними суцільної інвентаризації внутрішньогосподарських меліоративних систем зі складанням карти-схеми зрошувальних систем по кожній сільській, селищній раді.
Будуть по кожному сільгосппідприємству виявлені причини невикористання меліоративних мереж та зрошуваних земель, наявність дощувальної техніки по проекту, фактично та в робочому стані. Але треба і чітко визначитись щодо балансової належності внутрішньогосподарської зрошувальної мережі, її власника чи то сільські, селищні ради, приватні фермерські та колективні підприємства. Чи є документація щодо її передачі, чи проведена експертиза. Це дасть змогу при залученню інвесторів, які будуть брати в оренду зрошувані землі, конкретно говорити про ситуацію з інженерною інфраструктурою внутрішньогосподарської зрошувальної мережі. Проведена інвентаризація буде сприяти залученню коштів не тільки з місцевих бюджетів, але і коштів сільгосптоваровиробників.