Каховське міжрайонне управління водного господарства

 


Вода! ЇЇ  живильна сила,
Дала нам силу і тепло,
Вона життя у нас вселила,
Принесла у життя добро.

Каховське міжрайонне управління водного господарства обслуговує зрошувані землі, що розташовані на півдні України в зоні ризикованого землеробства, тому гарантією отримання високих та стабільних врожаїв сільськогосподарських культур може бути тільки за умови забезпечення їх якісним та своєчасним зрошенням. Саме з цією метою 22 лютого 1974 року було створено Богданівське управління зрошувальних систем відповідно до наказу Херсонського обласного управління меліорації і водного господарства від 22 лютого 1974 року № 40 на базі експлуатаційної дільниці Херсонського управління зрошувальних систем, яка займалася зрошенням земель від Північно-Кримського каналу та постійно включала землі щойно побудованого зрошення від Каховської зрошувальної системи.
5 квітня 1978 року, в порядку виробничого експерименту, при Богданівському УЗС було організовано Каховське районне виробниче об’єднання «Полив» на підставі наказу Міністерства меліорації і водного господарства УРСР від 03 квітня 1978 року № 174, яке з 01 січня 1979 року відокремилось у самостійну організацію.
8 липня 1987 року на базі Богданівського управління зрошувальних систем та Каховського районного виробничого об’єднання «Полив» з метою підвищення ефективності використання зрошуваних земель було створено Каховське виробниче ремонтно-експлуатаційне об’єднання меліорації і водного господарства відповідно до наказу Міністерства меліорації і водного господарства УРСР від 04 червня 1987 року № 107. На той час управління обслуговувало 20 колгоспів і 4 радгоспи на території Каховського району та 4 радгоспи на території Новокаховської міської ради.
На виконання наказу Державного комітету України по водному господарству від 21 квітня 1997 року № 30, Каховське районне виробниче об’єднання по меліорації і водному господарству було реорганізовано з 01 травня 1997 року в Каховське управління зрошувальних систем, яке на підставі наказу Херсонського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства від 20 грудня 2004 року № 334 з 01 січня 2005 року перейменовано в Каховське міжрайонне управління водного господарства.
Каховське міжрайонне управління водного господарства здійснює свою діяльність на зрошуваних землях Каховського району та Новокаховської міської ради Херсонської області.
Територія Каховського району та Н.Каховської міської ради розташована на лівому березі Дніпра в південно-східній частині Херсонської області в степовій зоні. 
Водні об’єкти займають 12533 га , в тому числі:
природні водотоки (річки) -  781га
озера, лимани займають - 407га,
Мережа штучних водних об’єктів, загальною площею біля  11345 га.
Це:  - водосховища – 7752,5 га,
        - ставки – 1611 га (58 шт.),
       -  канали – 1981 га.
Каховське міжрайонне управління водного господарства обслуговує зрошувані землі на площі 34,7тис.га (у тому числі на державній системі 33,2 тис.га). Загальна площа дренажу – 2,6 тис.га.
Водозабір здійснюється з Каховського Магістрального та Північно-Кримського каналів.
Для водозабезпечення господарств – водокористувачів в управлінні налічується 31 насосна станція, загальною потужністю 37,247 тис.кВт, міжгосподарських каналів загальною протяжністю каналів 75,1 км.
Каховське управління забезпечує комерційний облік води, поданої в кожній точці водовиділу. Для цього на системі розташовано 36 гідропостів, у тому числі на закритій системі – 25 гідропостів і 11 – на відкритій. Водооблік  на закритій системі здійснюється прямим приладовим методом, а саме: ультразвуковими витратомірами УВР-011, інформація з яких подається по безпровідному зв’язку на АРМ відділу водокористування, а на відкритій мережі – по атестованим  водовиділам (фіксоване русло).
Крім основного зрошення в районах влаштовано 16,5 тис.га краплинного зрошення.
Краплинне зрошення влаштовано також на землях - «супутниках», що дало змогу збільшити зрошуваний масив в районах на 7,8 тис.га.
В складі цього комплексу є штучні водні об’єкти. Для транспортування води на зрошення - міжгосподарські розподільчі канали загальною довжиною 75,1 км, з них: від Каховської зрошувальної системи – 59,8 км, від Північно-Кримського каналу -15,3 км; для подачі води на зрошення – 31 насосна станція зрошення загальною потужністю 37,247 тис.кВт, з них: від Каховської зрошувальної системи – 25, від Північно-Кримського каналу – 6. Загальна кількість основних насосно-силових агрегатів складає 145 одиниць з продуктивністю 30,7 м3/с. Для регулювання рівнів води в каналах – 15 перегороджуючих споруд таких видів: плоский щит, автоматичні регулятори сегментного та циліндричного типу. Для усунення загрози затоплення земель Чорнянської сільської ради Каховського району діє колекторно-дренажна мережа і 16 дренажних насосних станцій.
Для обслуговування водних об’єктів – 30,3 км експлуатаційних автошляхів вздовж каналів, з них 26,2 км з твердим покриттям.
Основними завданнями  управління є:
- реалізація у межах своєї компетенції державної політики щодо розвитку водного господарства та меліорації земель, збереження та відтворення поверхневих водних ресурсів, здійснення у водогосподарському комплексі Каховського району та Новокаховського міськвиконкому Херсонської області єдиної технічної політики, впровадження досягнень науки і техніки, передового
досвіду роботи;
- у межах своєї компетенції забезпечення потреб населення і галузей економіки у водних ресурсах;
- експлуатація водогосподарських споруд та виконання поточних і капітальних ремонтів міжгосподарських меліоративних мереж та водогосподарських об'єктів державних меліоративних систем;
- проведення заходів щодо попередження шкідливої дії вод, ліквідації її наслідків, організація безаварійного пропуску повені на об'єктах управління, участь у розробці та забезпеченні заходів щодо захисту населених пунктів і сільгоспугідь від затоплення та підтоплення;
- організація виконання загальнодержавних і регіональних програм щодо розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану меліорованих угідь, захисту від шкідливої дії вод сільських населених пунктів, інженерних комунікацій, сільськогосподарських угідь та інших об’єктів;
- національне використання бюджетних коштів на експлуатацію та капітальних вкладень, що спрямовуються на меліорацію земель, реконструкцію і технічне вдосконалення діючих систем, розвиток виробничих баз та інших водогосподарських об’єктів;
- проведення на регіональному рівні оцінки, прогнозу щодо поліпшення меліоративного стану зрошуваних і прилеглих до них земель, підтоплення сільських населених пунктів та надання з цих питань рекомендацій місцевим державним адміністраціям.
Каховщина – унікальний район Херсонської області, де сконцентровані сприятливі умови для вирощування біологічно повноцінних врожаїв зернових, плодово-овочевих і баштанних культур.
В давньому минулому це дикий степ с пиловими та пісковими буранами, а нині вважається однією з головних житниць не тільки в межах свого регіону, але й в межах держави. Аграрії району переконані, що без повноцінного зрошення про великі врожаї сільськогосподарських культур годі й мріяти. Адже – це зона ризикованого землеробства, тому особливу гордість Каховського краю становить водогосподарсько-меліоративний комплекс.
Каховська зрошувальна система – одна з найбільших систем, побудованих в Україні і Європі, будівництво якої було розпочато у 1966 році на площі 630 тис.га. для зрошення та обводнення земель Херсонської та Запорізької областей. Технічні рішення, відповідно до яких будувалася Каховська система, - результат тривалих пошуків, техніко-економічного і творчого переосмислення світового досвіту іригаційного будівництва. Головний Каховський магістральний канал довжиною 130 км – це велетенський комплекс гідротехнічних споруд, який має дуже велике значення для зрошення в Херсонській області. Проектування Каховської зрошувальної системи здійснював інститут «Укрдіпроводгосп» (м.Київ). Головним інженером проекту Каховської зрошувальної системи був досвідчений  гідромеліоратор, кавалер ордена Леніна Матях Микола Маркович. Будівництво Каховської зрошувальної системи, Північно-Кримського каналу в межах Херсонської області здійснювалось багатотисячним колективом будівельників «Укрворбуд», яке в період основного розвитку меліорації на Херсонщині очолював досвідчений інженер-гідромеліоратор, випускник Українського інституту інженерів водного господарства, Герой Соціалістичної праці, Заслужений меліоратор України Микола Михайлович Боня.

Адреса: 74800, Херсонська обл., м. Каховка, Південна промбаза, вул. Соборності, 132
тел./факс.(05536)  5-55- 65,
електронна адреса:  kah.muvh@ukr.net