ЯКІСНА ПИТНА ВОДА ДЛЯ ІВАНІВСЬКОГО РАЙОНУ

13.09.2021

Вода — невід¢ємний елемент життя людини. Для того щоб бути завжди здоровим та добре почуватися, необхідно вживати тільки чисту та якісну питну воду. Вже давно вчені довели, що вода впливає на тривалість життя людини. Це не дивно, коли врахувати, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров¢я, близько 90% людських хвороб спричинені вживанням неякісної води. В наш час питання якості питної води не втратило актуальності.

Проблема якісного водопостачання сьогодні є досить актуальною, а її вирішення  одним із пріоритетних напрямків діяльності  влади. Іванівське міжрайонне управління водного господарства займається постачанням питної води до населених пунктів Іванівського району від Каховського магістрального каналу . Робота служби лабораторного контролю  ІМУВГ  спрямована  на  контроль  за  якістю питної води, безпечної в епідеміологічному  відношенні,  нешкідливої  за хімічним складом та задовільної за органолептичними властивостями

Лабораторія Іванівського міжрайонного управління водного господарства, як частина злагодженого комплексу працює з 1992 року. В її складі є бактеріологічний та хімічний підрозділи. Відповідно до чого відібрані фахові працівники. Загальна кількість працівників складає 7 чоловік. Вони  кожні 5 років проходять курсову перепідготовку на базі ДУ  «Херсонський  лабораторний центр   МОЗ України» . Відомо, що хімічний склад та мікробіологічні показники якості питної води у значній мірі впливають на здоров’я людини, тому лабораторний контроль є дуже важливою ланкою в забезпеченні населення якісною питною водою. Виробничий лабораторний контроль безпечності та якості питної води здійснюється хімбаклабораторією Іванівського МУВГ відповідно до вимог ДсанПіН 2.2.4-171-10  і проводиться згідно з робочою програмою, узгодженою з органами Держспоживслужби, яка  складається з виробничого (повного та скороченого періодичного) контролю питної води , що подається станцією очистки ІМУВГ перед її попаданням в розподільну мережу.

            Головне завдання лабораторії – забезпечення населення Іванівського району якісною питною водою  , безпечною в епідеміологічному  відношенні,  нешкідливої  за хімічним складом та задовільної за органолептичними властивостями.  Для виконання поставленого завдання передбачений повний набір виробничих приміщень укомплектований достатньою кількістю приладів, лабораторного та випробувального обладнання  . Лабораторія має свідоцтво про технічну компетентність, яке було видане в  2020 році.Аналіз виконання вимог ДсанПіН 2.2.4-171-10   як за хімічними так і мікробіологічними показниками професійно здійснює завідувач лабораторїї.  Вихідна та чиста вода досліджуються за 24 санітарно-хімічними та 3 мікробіологічними показниками. Паразитологічні, вірусологічні, токсикологічні, радіологічні та окремі мікробіологічні показники визначаються згідно договору з ДУ «Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України.»

            На базі Іванівського МУВГ працює хімбаклабораторія, яка досліджує похідну воду з джерела водопостачання та питну воду після станції водопідготовки та хлорування. З метою удосконалення контролю за якістю питної води було придбано новий сучасний спектрофотометр ULAB-102 оснащений принтером.

Цей прилад дозволяє на рівні європейських стандартів визначати основні санітарно-хімічні показники безпечності та якості питної води. Також є аквадистилятор  який забезпечює  лабораторію  достатньой кількістю якісної дистильованої води. Лабораторія  оперативного  контролю,яка   має  в  штаті  4 змінних лаборанти здійснює цілодобовий безперервний   контроль концентрацій   залишкового  хлору в воді та ряду фізико-хімічних,  органолептичних показників води.

            Щоденний моніторинг за якістю бактеріологічних та хімічних показників  прямо пропорційний здоров’ю населення. Чим він повноцінніший тим вища безпека спожитої води. Бактеріологічна лабораторія, в якій  працює  лаборант хімбаканалізу,    здійснює щоденний контроль загального числа мікроорганізмів в 1см3 води (ЗМЧ)та числа бактерій групи кишкових паличок в  100см3 чистої води (ЗКБ) . У вихідній воді (з Каховського магістрального каналу)  кожні 7 днів визначають також індекс ЛКП (число лактозопозитивних кишкових паличок в 1дм3). Персонал хімбаклабораторії в лютому 2020 року пройшов курсову перепідготовку при ДУ  «Херсонський  лабораторний центр   МОЗ України» з отриманням відповідних свідоцтв. Хочемо запевнити абонентів, що ситуація із якістю води знаходиться під постійним контролем, систематично проводяться аналізи проб води як в резервуарах чистої води, так і в розподільчих мережах. Наразі, вода що подається відповідає ДСанПіН № 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Найбільш надійним та економічно доцільним методом знезараження питної води є її хлорування, а гіпохлорит натрію відноситься до хлоровміщуючих реагентів і в той же час є менш токсичним, ніж рідкий хлор. Так, на двох площадках водопідготовки встановлені  електролізні установки знезараження води для виготовлення розчину гіпохлориту натрію. Для роботи установки використовується таблетована сіль

Лабораторія в 2020 році пройшла чергову атестацію,та отримала свідоцтво про технічну компетентність №РЧ – 010/2020 видане 23.03.2020 державним підприємством «Херсонстандартметрологія», чинне до 23.03.2023 року.