Використання зрошуваних земель

В області налічується 427,1 тисяч гектарів зрошуваних земель, або 21,7% від загальної площі сільгоспугідь, у тому числі від державних зрошувальних систем – 384,5 тис. га, місцевого зрошення – 42,6 тис. га. Зрошувані землі використовуються для вирощування зернових, технічних, кормових та овочевих культур, садівництва та виноградарства. На зрошенні вирощується зерна близько 30%, овочів 95%, 60% кормів в кормових одиницях від загального виробництва в області, 100% рису.

 У 2018 році державний меліоративний комплекс забезпечив забір води аграріями на зрошення в обсягах і термінах згідно з їх  заявками. Злагоджено спрацювали всі структурні підрозділи від управліннь водного господарства до управлінь магістральних каналів. Полито 309 тис. га сільгоспугідь або 72 відсотків до наявного зрошуваного клину. Кратність поливу сільгоспкультур склала 7 разів, при цьому сої – 9,8 рази, овочів – 4,7, кукурудзи на зерно – 6,5 разів.

Діючі зрошувальні системи області укомплектовані в основному широкозахватною дощувальною технікою загальною кількістю – 3585 одиниць. З кожним роком кількість дощувальної техніки постійно зростає, зокрема імпортної.

Впроваджується у виробництво новітня техніка поливу. Зокрема, в області постійно розширюються площі краплинного зрошення, які з 6 тис.га у 2005 році зросли  до 44 тис.га у 2019 році. Сільгосптоваровиробники області на краплинному зрошенні отримують високі врожаї овочевих культур, зокрема, томати, огірки – по 600-800ц/га, цибуля – по 650-900ц/га.

Однією з важливих умов надання послуг з водоподачі на зрошення є налагодження достовірного водообліку на водозабірних спорудах та в точках водовиділів водокористувачам. Для забезпечення приладового обліку витрат води на насосних станціях зрошення управлінь водного господарства встановлено 176 приладів волообліку, які відповідають сучасним технологіям та повинні забезпечувати оперативний збір інформації з віддалених лічильників за допомогою GSM модемів. Система дає можливість оперативно керувати водорозподілом по міжгосподарським каналам і забезпечувати виконання договірних умов при водоподачі на зрошення.